.

Partnerzy projektu

joanna.kowalska.j1@gmail.com

Project dofinansowali

Projekt dofinansowali

joanna.kowalska.j1@gmail.com

Partnerzy projektu

Strona jest częścią międzynarodowego projektu “Visualisations of 20th-century Forced Migrations”, będącego wspólną inicjatywą ENRS oraz Deutsche Gesellschaft e.V.

Spacer I. Przewodniczka: pani Maria.

 

W 1945 r. dotychczasowi mieszkańcy wioski, a wśród nich rodzina pani Marii dostali nakaz wysiedlenia. Po kilku kilometrach zostali zawróceni i wrócili do domów. Jakiś czas później, w nocy, ze wsi uciekło większość dawnych mieszkańców. W tej grupie byli również babcia, ciocia i tata rozmówczyni. Następnego dnia bliscy przewodniczki zdecydowali się na powrót.

Spacer II. Przewodnik: pan Zygmunt.

 

Mama pana Zygmunta pochodziła z okolic Tarnopola, tata z Podhala. Poznali się na robotach przymusowych w Rzeszy Niemieckiej, a po zakończeniu II wojny światowej przydzielony został im dom w Pstrążnej. 

Spacer III. Przewodniczka: pani Wioleta.

 

Po II wojnie światowej pradziadkowie Pani Wioletty zmuszeni byli uciekać na stronę czechosłowacką. Ich córka wraz z sześciorgiem dzieci pozostała w polskiej wiosce. Dziś, Pani Wioleta wraz z rodziną opiekują się kościołem ewangelicko-reformowanym w Pstrążnej, miejscu do którego potomkowie dawnych mieszkańców wioski nadal wracają.

Spacer IV. Przewodnik: pan Krzysztof.

 

Po II wojnie światowej większości rodzinie pana Krzysztofa udało się udowodnić czeskie pochodzenie i pozostać w wiosce. W odmiennej sytuacji znalazła się rodzina siostry prababci, która zmagając się z wykluczeniami ze strony władz zdecydowała się na ucieczkę do pobliskiego Machova.

Spacer V. Przewodniczka: pani Ilona.

 

W roku 1945 przechodząca przez wieś Armia Czerwona spaliła dom rodzinny pani Ilony w Radgoszczy. Podczas, gdy dziadek wraz z piątką dzieci został na miejscu, babcia z 18-letnią mamą Rozmówczyni wyruszyły, aby znaleźć dla rodziny nowy dom.

Opublikowany materiał składa się jedynie z fragmentów przeprowadzonych spacerów. Ich dobór stanowił próbę wyeksponowania tropów najczęściej poruszanych przez Przewodników i Przewodniczki podczas naszych kilkukrotnych spotkań.

 

 

Spacery

  1. pl
  2. en